Irkçılığın esiri oldular

Sakarya’daki faşist saldırıyı bir katliam girişimi olarak değerlendiren Türk, “Türkiye, bu ırkçı saldırgan eğilimlerin esiri haline gelmektedir. Linç girişimleri siyasetteki şovenizmin dışa vurumudur” dedi.

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Sakarya’daki ırkçı saldırıya dikkat çekerek, milliyetçiliğin önlenmemesi halinde Türkiye’nin Balkanlaşacağı uyarısında bulundu. Türk, yeni bir kara harekatı için hazırlık yapıldığını, Türkiye’de çatışma ortamının yaratılmak istendiğini belirterek, “Eğer bu çatışmalar durdurulamazsa korkarız ki yarın Türkiye çok daha karanlık bir döneme girecektir” dedi. DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, partisinin grup toplantısında güncel gelişmeleri değerlendirerek, önemli mesajlar verdi. Toplantıya, ÖDP, SDP genel başkanları ve Türkiye Barış Meclisi üyeleri de katıldı. Genel Başkan Nurettin Demirtaş’ın askere götürülmesine tepki gösteren Türk, bunun siyasi partilere bakışı ortaya koyduğunu belirterek, “Bu durumu bize karşı yapılan saygısızlık olarak değerlendiriyoruz” dedi. Türk, barış istediklerini; ancak barışı isterken sürekli saldırılara uğradıklarını belirterek, şöyle devam etti:

Operasyonlar dursun, savaş yaşanmasın dedik, üzerlerimize panzerler sürüldü. 8 Mart’larda, Newroz’larda ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ dedik, en sert karşılığı gördük. Vurulduk, dövüldük, öldürüldük. Cezaevlerine atıldık. Susturulmaya çalışıldık. Susturulmak istenen, bazen yerlerde tekmelenen annelerimiz oldu, bazen sokak ortasında kolu kurulan 15 yaşındaki bir çocuğumuz oldu.”

Sakarya’da katliam girişimi

Barış için bedel ödemeye devam ettiklerini belirten Türk, Sakarya’da partisinin barış şölenine yönelik yapılan saldırıyı da hatırlatarak, Sivas, Maraş ve Çorum’u anımsatan büyük bir “katliam” girişimi olarak nitelendirdi. Saldırganları “gözünü kan bürümüş, milliyetçi ırkçı grup” olarak niteleyen Türk, “Tamamen kitlemizin sağduyulu hareket etmesi sonucu büyük bir facianın eşiğinden dönüldü. Halkımız gerçekten provokasyona gelmedi ve her zaman olduğu gibi sağduyusunu korudu” şeklinde konuştu. Sakarya’da yaşanan olayın Türkiye’nin geldiği noktayı göstermesi açısından ibret verici olduğunu anımsatan Türk, bu olayla milliyetçiliğin, ırkçılığın, şovenizmin hangi boyutlara vardığının görüldüğünü söyledi. Saldırının organize ve planlı olduğunu aktaran Türk, “Bu saldırgan gruplar kendi başlarına hareket etmemiştir. Onları yönlendiren, onları oraya sürükleyen ve harekete geçiren güçler vardır. Sivas’taki organizasyon neyse burada da aynısını görmek mümkün” dedi.

‘Yaşam hakkınız yok deniyor’

Türk, saldırı ile “Kürtlere bırakın siyaset hakkını yaşama hakkı bile tanınmayacağının” mesajı verildiğini; Türk-Kürt savaşının başlatılmak istendiğini söyledi. Türk, kriz ortamında böylesi bir senaryonun yeniden devreye sokulduğuna işaret ederek, “Özellikle artan operasyonlarla birlikte bu tür tezgahların geliştirilmeye çalışılması dikkat çekicidir. Güç odakları, devletin yaşadığı krizi ve tıkanmayı örtbas edebilmek için çatışmalı dönem için düğmeye basmıştır” diye konuştu.

Siyasetteki milliyetçilik sokaklara taştı

Türk, milliyetçiliğin Balkanlar ve Ortadoğu’da yol açtığı gelişmeleri örnek göstererek, şöyle konuştu: “Türkiye, çevresindeki bu olup bitenlerden ders çıkarması gerekirken tam tersine bu ırkçı-saldırgan eğilimlerin esiri haline gelmektedir. Sokaktaki linç girişimleri ne yazık ki siyasetteki milliyetçiliğin, şovenizmin dışa vurumudur. Bu linç güruhlarının siyasette, bürokraside ve devlet katlarında uzantıları vardır. Bunun görülmesi gerekir.”

Meclisten itilmek isteniyoruz

Sakarya’da yaşanan olayın yaşandığı saatlerde Adana’da da parti yöneticilerinin gözaltına alındığına işaret eden Türk, “Bütün bu saldırılar, partimizi siyaset dışına itmeye dönük genel bir konseptin parçasıdır. Biz Kürt sorunu savaşla, operasyonlarla çözülmez dedikçe, üzerimize daha bir şiddetli gelinmektedir” dedi.

Niye şikayet ediyorsun?

Türk, hükümetin gelişmeler karşısında sesiz kaldığını vurgulayarak, Erdoğan’ın gelişmeler karşısında yakınmasını eleştirdi ve “Yüzde 47’yle iktidara gelen sen değil misin? Niye şikayet ediyorsun? Sızlanıp duracağına, mücadele et, adım at, demokratik reformlara yönel” dedi. AKP’nin kapatma davasından kurtulmak için şikayet ettiği yerlerle uzlaşmaya çalıştığını dile getiren Türk, yeni anayasanın rafa kaldırıldığını, AB reformlarının dondurulduğunu, Kürt sorununun siyaset dışı odaklara havale edildiğini bunun da “sinmenin” işareti olduğunu söyledi.

Halkın tercihi DTP’dir

Hükümetin Kürtler üzerinde devletle “Eğer bizi kapatırsanız, Güneydoğu DTP’ye kalır” diyerek pazarlık yaptığını belirten Türk, “Kürtler üzerinden statüko ile uzlaşma arayışlarına giriliyor. Bir kere şunun altını çizelim: Bölge halkının tercihi DTP’dir. Bu tercih sizin sahte politikalarınızla, sahte nutuklarınızla, içi boş paketlerinizle asla değişmez. Bu halk onurlu bir halktır. Partisine de geleceğine de canı pahasına da olsa sahip çıkmasını bilir. Bilmeyenler varsa Newroz’ları bir daha izlesin” diye konuştu.

Meclis olarak çözüm gücü olalım

Türk, yeni bir kara harekatı için hazırlık yapıldığını, Türkiye’de çatışma ortamının yaratılmak istendiğini belirterek, “Eğer bu çatışmalar durdurulamazsa korkarız ki yarın Türkiye çok daha karanlık bir döneme girecektir. 1990’lara yeniden dönme tehlikesi vardır. Değerli Apê Musa’nın dediği gibi bizler bu karanlık dönemlerin ‘Hem tanığıyız, hem de sanığıyız’” şeklinde konuştu. Türkiye’de yaşanan krizin Kürt sorununun çözümsüzlüğünden kaynaklandığını ve sorunun Meclis çatısı altında çözülmesi gerektiğini dile getiren Türk, “Gelin hep birlikte parlamentoyu Türkiye’nin temel sorunları karşısında iradesiz kalan, zayıf düşen bir konumdan çıkarıp, çözüm gücü olabilecek bir noktaya taşıyalım. Bu noktada yeni ve sivil bir anayasayı gündeme getirmenin tam da zamanıdır diyoruz” çağrısında bulundu.

Uras desteğini sundu

Öte yandan, DTP’ye destek vermek amacıyla grup toplantısına katılan ÖDP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkanı Ufuk Uras da bir konuşma yaptı. DTP’lilere “geçmiş olsun” diyen Uras, “Bir arada olmamız gerekir. Olayın sorumluları hakkında derhal soruşturma başlatılmalıdır. Biz bu linç ve katliam girişimlerine karşı inatla barışı demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. Demokratik Cumhuriyet için Meclis’te irade oluşturmak bizim için esastır. Bu Irkçı ve milliyetçi anlayışlara karşı insanlığın yürüyüşünü sürdürmeliyiz” diye konuştu. Sakarya’daki saldırıyı kınayan SDP Genel Başkanı Filiz Koçali de DTP’ye destek verdi. Barış Meclisi Sekreterya üyesi Yüksel Mutlu da olayı kınayarak, DTP’ye geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Meclis’i boykot edecekler

DTP Meclis Grubu, partililerine yönelik linç girişimine sessiz kalan iktidar ve muhalefet partilerine karşı bugünkü parlemanto çalışmalarından çekildiğini duyurdu. Ayrıca DTP’li Milletvekilleri, 1 Mayıs’ta da emekçilerle birlikte alanlardaki kutlamalara katılacakları için Meclis’teki çalışmalara katılmayacak. ÖDP Genel Başkanı Uras da DTP’nin kararına destek vererek, kendisinin de Meclis çalışmalarına katılmayacağını bildirdi.

ANKARA

 

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: