MLKP’den ‘Modern Dehak’lara karşı Newroz çağrısı

AMED (15.03.2008)- Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) Merkez Komitesi, bu yılki Newroz’un Zap direnişi, Kürt serhıldanları ve büyüme eğilimindeki işçi-emekçi dalgası koşullarında karşılandığını belirterek, “Modern Dehaklara” karşı Newroz ateşini yükseltmeye çağırdı.

2008 Newroz’unu kritik bir siyasal süreçte karşılandığını belirten MLKP Merkez Komitesi, “Newroz’u Zap direnişi ve Kürt ulusal serhildani ve büyüme eğilimindeki isçi-emekçi hareketi dalgası koşullarında karşılıyoruz. Bu ulusal direniş ve toplumsal hareketler, yeni bir isçi-emekçi bahar atılımının ve Newroz’un coşkun ve aydınlatıcı gür ateşinin müjdecisidir” dedi.
NATO’NUN İKİNCİ ORDUSU ZAP’TA ÇÖZÜLDÜ

MLKP Newroz mesajında Türk ordusunun işgal operasyonuna da değinerek şöyle değerlendirdi: “ABD ve İsrail desteğinde PKK kamplarına bomba yağdırmakla kalmayan sömürgeci Türk ordusu, işbirlikçi AKP hükümeti ve faşist generallerin kirli ve işbirlikçi pazarlıkları sonucu 21 Şubat 2008 günü, psikolojik harp ve burjuva meydanın naklen yayını esliğinde karadan G. Kürdistan’ı işgale girişti. Beklendiği gibi, daha basında bataklığa saplandı. Ve PKK gerilla güçlerinin büyük direnişi karsısında geri çekilmek zorunda kaldı. Böylece Ortadoğu’nun ‘en büyük’, NATO’nun ‘ikinci büyük’ ordusunun savaş iradesi Kürt gerilla güçlerinin cephe savaşı karşısında bir kez daha çözüldü, bir kez daha aşındı.

Güney Kürdistan’da da Kürtlerin, Türk ordusu ve tanklarının savaşa katılmasını engellediğini belirten MLKP, Kürt kentlerinde işgal karşıtı kitlesel gösterileri hatırlattı. Türk hükümetinin Zap’taki hezimetten sonra “Kürt paketi” manevralarını, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani üzerinden devreye sokmak istediğini ifade eden MLKP, “istenen teslimiyet ve onursuzluğu, Newroz meydanlarında özgürlük ateşiyle boşa çıkarma zamanıdır. Kürt ulusal hareketini tasfiye amaçlı geliştirilen Amerikancı çözüme karşı gösterilen militan kitlesel direniş, sömürgeci sistem ve güçlerinin iç dengelerini bozmaya devam edecektir” diye kaydetti.

ERDOĞAN’IN PAKETİ TASFİYE AMAÇLI

Bugün Kürt sorununda Genel Kurmayla ortaklaşan hükümetin sözünü ettiği “ekonomik, kültürel ve siyasal paket”in, aslında Kürt ulusal demokratik hareketini tasfiye etmenin bir aracı olduğunun altını çizen MLKP, “ABD, İsrail ve Türkiye’nin işbirliği, AKP-ordu ortaklığının sertlik ve savaş üzerine” olduğunu belirtti.

Rejim krizinin en kritik konusunun Kürt sorunu olmaya devam ettiğini ifade eden MLKP, Güney Kürdistan işgalinde ölüme sürülen Türk gençlerinin sorumlularının da, ABD işbirlikçisi AKP hükümeti ve faşist generaller olduğunu vurguladı.

HALEPÇE’DEN NEWROZ’A…

Mesajında Halepçe Katliamı’nı da anan MLKP şu çağrılarda bulundu: “Saddam rejimi, Halepçe’de büyük Kürt katliamı yaparken ABD destekliydi. Bugün de Türk sömürgeci rejiminin gerillayı imha saldırılarının arkasında yine ABD var. O nedenle, Mart ayında Halepçe’den Newroz’a ‘emekçi çözüm’ hedefli tüm eylem ve etkinlikler, Kürt sorununda gerçek çözümün, devrimci çözümün yolu olarak anlam kazanmaktadır. ‘Emekçi çözüm2, Türk ve Kürt halklarımızın el ele, omuz omuza özgürlükçü, demokratik, adil ve onurlu çözümüdür. Türk ve Kürt isçi ve emekçilerinin özgürce, asitçe, kardeşçe birlikte yaşama isteğinin somutlaşmasıdır.

2008 Newroz’u Kürt, Türk ve Ortadoğu halklarımıza kutlu olsun! Modern Dehak’lara, sömürgeciliğe ve şovenizme karşı halklarımızın barış, özgürlük ve kardeşlik için mücadele günü olarak Newroz ateşini harlayalım, daha güçlü tutuşturalım! ‘Emekçi çözüm’ü Newroz alanlarında büyütelim!

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: