Ahmet Türk: AKP ağır ödeyecek

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Güney Kürdistan’a yapılan işgal harekatını DTP Meclis grup toplantısında değerlendirdi. Türk ve DTP milletvekilleri grup salonuna ellerinde “savaşa hayır” yazılı kağıtlarla geldi. Grup toplantısı devam ederken, “savaşa hayır” yazılı kağıtlar, toplantıya katılan DTP’lilere de dağıtıldı.
Ahmet Türk: Akan kanın hesabını AKP ağır ödeyecek

ANF

ANKARA (26.02.2008)- DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, “Tarih, savaşta ısrar eden, kanla beslenen, akan kan üzerinden siyaset yapanları cezalandıracaktır” dedi.

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Türk ordusunun yaptığı kara harekatını sert bir dille eleştirerek, “Akan kanın sorumlusu AKP hükümetidir. AKP bunun faturasını ağır ödeyecek” dedi. Türk, operasyonun aslında bir savaş olduğunu belirterek, “Savaş istemiyoruz. Bunun için meydanlarda olacağız ve demokratik tepkimizi ortaya koyacağız” diye konuştu.

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Güney Kürdistan’a yapılan işgal harekatını DTP Meclis grup toplantısında değerlendirdi. Türk ve DTP milletvekilleri grup salonuna ellerinde “savaşa hayır” yazılı kağıtlarla geldi. Grup toplantısı devam ederken, “savaşa hayır” yazılı kağıtlar, toplantıya katılan DTP’lilere de dağıtıldı.

TÜRKİYE ORTADOĞU KAOSUNA SÜRÜKLENİYOR

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ise yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kritik bir dönemden geçtiğini belirterek, “İnanıyorum ki Türkiye’nin gerçek nabzı burada atıyor. Türkiye’nin gerçek nabzı demokrasi, özgürlük, barış ve kardeşlik için atıyor” dedi. Türkiye’nin Ortadoğu kaosuna sürüklenmek istendiğini ifade eden Türk, “Hepimizi acıya boğan bir süreci yaşıyoruz. Hükümet aylardır, savaş tamtamları çalıyordu. Gencecik canları kaybediyoruz. Bu savaşın önüne geçecek başka alternatifler vardı. Hala da var. Bu savaş açıkça yaşam hakkının ihlalidir, insan hakkı ihlalidir” dedi.

DTP olarak barış için ısrarlı olacağını belirten Türk, ”Bu karda kışta 10 bin askerin Kuzey Irak’a gönderilmesini, 100 bin askerin sınırda bekletilmesini bir hareket olarak, operasyon olarak değerlendiremeyiz. Bu apaçık bir savaş kararıdır. Bir başka ülkenin topraklarına giriyorsunuz, buna operasyon diyemezsiniz. Bu uluslar arası hukuka aykırı bir durumdur. Ne kadar uluslar arası hukuktan doğan hakkımızı kullanıyoruz derseniz deyin uluslararası hukuk hiçbir devlete bir başka ülkenin topraklarına girme hakkı vermez” şeklinde konuştu.

AKP BUNUN FATURASINI AĞRI ÖDEYECEK

Türkiye’nin ABD ve İngiltere’nin Büyük Ortadoğu Projesi’ne dahil edildiğini vurgulayan Türk, Ortadoğu’da yeni bir kaos yaratılmasının nedeninin, ABD’nin önümüzdeki yıl Irak’tan çekilecek olması ve başkalarına yeni rol vermesi olduğunu vurguladı.

Başbakan Erdoğan’ın da yaptığı konuşmalarda, Türkiye’nin Büyük Ortadoğu Projesi’nde yer alacağının işaretlerini verdiğini kaydeden Türk, “Ortadoğu bu çatışma ortamında, bu mantıkla istikrara kavuşabilir mi? Afganistan istikrara kavuşabildi mi? Halkın bir gün Türkiye üzerinde oynanan oyunun farkına varacağını kaydeden Türk, “AKP bunun faturasını ağır ödeyecek. Bu halk kendi yaşamı üzerinde kumar oynayanlara karşı duruşunu ortaya koyacak” diye konuştu.

İŞİN ÖZÜNDE MUSUL VE KERKÜK YATIYOR

Başlatılan kara harekatının özünün PKK’yle mücadele olmadığını söyleyen Türk, “İşin özü Musul’da, Kerkük’te yatıyor. Kuzey Irak’taki statükoyla ilgili. Böyle bir niyet olmasaydı, 10 bin asker gönderilmez, 100 bin asker sınırda bekletilmezdi” dedi.

Türkiye’nin Ortadoğulaşmasını istemediklerini ifade eden Türk, “Ortadoğu batağına sürüklenmiş bir Türkiye’de, demokrasimiz, halkımız ve Türkiye çok şey kaybedecek. Ortadoğulaşacak bir politika karşısında yerimizi alırız” diye konuştu.

AKP SAVAŞ İÇİN DÜĞMEYE BASTI

22 Temmuz seçimlerinden önce de savaş çığırtkanlığı yapan partiler olduğunu ve AKP’nin tam tersi bir politika izlediğini kaydeden Türk, “AKP savaşımız içerde, dışarıda değil demişti. Ama bugün AKP’nin maskesi düşmüştür. AKP savaş için düğmeye bastı. Bu halk savaş için, canların ölmesi için oy vermedi, AKP’yi bunun için iktidara getirmedi” dedi.

Savaş çığırtkanlığı yapanların AKP’ye verdiği desteğin çok önemli olduğunu, bu desteğin aynı zamanda AKP’yi zayıflatmaya yönelik bir plan olduğunu da savunan Türk, kara harekatıyla ilgili şöyle konuştu:

“Girdiniz de neye çözmüş olacaksınız. Yüzlerce insanı öldürüp Kürt sorununu çözmüş mü olacaksınız? Bir kobra helikopteri kırılmaya uğradı deniyor. Kırılmaya uğrayan yurttaşların duygularını nasıl tamir edeceksiniz. Asıl sorun bu. Yıkılan köprüleri tamir edebilirsiniz ama gönül köprülerini nasıl oluşturacağız. Önemli olan bu. Gücümüzle övünmeyelim, insanlığımızla, demokrasimizle, kucaklayıcılığımızla övünelim.”

BÜLENT ERSOY’DAN DERS ALSINLAR

Türk’ün konuşması sırasında Muş Milletvekili Sırrı Sakık oturduğu yerden “Bülent Ersoy’dan ders alsınlar” derken, Türk de, kara harekatına destek veren siyasi partileri “Hiçbir siyasi bu ülkede Bülent Ersoy tavrını gösteremiyor” sözleriyle eleştirdi.

Konuşmasında 1917 sürecini hatırlatan Türk, o dönemde 90 bin askerin kışın ortasında Allahüekber dağına götürüldüğünü ve donarak öldüğünü belirterek, “Şimdi de gencecik insanlar karda kışta, 40 kiloluk yükle Kuzey Irak’a gönderiliyor, bu çocuklar bizim çocuklarımız.Ülkeyi yönetenleri çocukları var mı aralarında” dedi.

DTP olarak savaşa karşı olduklarını ve demokratik tepkilerini önümüzdeki günlerde göstermeye devam edeceklerini bildiren Türk, “Savaşın karşısında her alanda duracağız. Savaş istemiyoruz, kan istemiyoruz, bunun için meydanlarda olacağız. Bizim anlayışımız yaşa ve yaşattır” diye konuştu

Ahmet Türk: AKP ağır ödeyecek

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: