KIRGIZİSTAN’DA KORKULAN OLMADI!

                                                

24 Mart devrimi üzerinden iki yıl geçmesine rağmen Kırgızistan’da karışıklıklar halen devam etmekte. Askar Akaev yönetiminin Muhalefet tarafından devrilmesi üzerinden iki yıl geçmesine rağmen Kırgızistan’da karışıklıklar bir türlü bitmiyor.  Ülke karışıklık ve halk telaş içerisinde.   

24 Mart devrimi üzerinden iki yıl geçmesine rağmen Kırgızistan’da karışıklıklar halen devam etmekte. Askar Akaev yönetiminin Muhalefet tarafından devrilmesi üzerinden iki yıl geçmesine rağmen Kırgızistan’da karışıklıklar bir türlü bitmiyor.  Ülke karışıklık ve halk telaş içerisinde. 

Muhalefet taraftarlarının oluşturmuş olduğu Birleşik Çephe (Abyidinnoniy Front) Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiev’in başta Anayasa değişikliği ve gerekli reformları yapmadığından dolayı 11 Nisan tarihinde çoğunluğu ülkenin diğer şehirlerinden gelen yaklaşık 10 bin civarında kişi başkent Bişkek Ala Too meydanında buluşarak Cumhurbaşkanı Bakiev’in istifasını ve Anayasa değişikliğinin derhal yapılmasını talep ettiler.BASIN ÇALIŞANLARINA SALDIRI11 Nisan dan 19 Nisan akşamına kadar periyodik olarak meydanı dolduran muhalefet taraftarları meydanda 40 yakın  boz üy ve 110 çadırın kurulduğu alanlarda geceli gündüzlü bekleyerek istemlerini dile getirdiler. Fakat göstericiler arasında zaman zaman taşkınlılar çıkaran ve çoğunluğu sportif gençler basın çalışanlarına saldırarak olayların miting görüntülerinin tarafsız gösterilmediğini savundular. Kg.24 Haber ajansı muhabiri ağır şekilde saldırıya uğradı. GÖSTERİCİLERİ ENGELEYEMEYEN KULOF YÖNETİMİ SORUMLU TUTTU  Öte yandan göstercilerin bir kısmınında içkili oldukları ve bu taşkınlığın bu guruplar tarafından çıkarıldığı görülürken. Muhalefet lideri Feliks Kulov 11 Nisan tarihinden önce yapmışolduğu basın açıklamarında Barış mitingini provake etmeye çalışan kişilerin olabileceğini buna fırsat vermeyeceklerini bildirmesine rağmen 19 Nisan akşamında bu kişilerin artık durdurulamıyacağını bunun sorumlusununda Hükümet olduğunu  çünkü taşkınlık çıkaran bu gurubun muhalefet taraftarları olmadığını, bunların yönetim trafından organize edilen guruplar olduğunu bildirerek miting alanını terk etti. HUKÜMET BİNASINA SALDIRANLARA ATEŞ EMRİGünler öncesinden Cumhurbaşkanı hükümet binasına yapılacak herhangi bir saldırıya karşılık ateş açılacağını bildirmesi ve keskin nışancıların tepe noklalara yerleştirilmesi dikkat çekerken .Muhalefet liderlerinin meydanı terk etmesinden sonra taşkınlık çıkarmaya başlayan gurup hukumet binasına yönelerek taşlı sopalı saldırıya gecince polis tarafından göz yaşartıcı gaz bombaları kullanılarak dağıtıldı. Dağılan kişiler guruplar halinde şehrin arka sokaklarında bulunan işyerlerine saldırıp dükkan ve mağazaların camlarını kırarak işyerlerine zarar verdiler. Fakat polisin 24 Mart yağmasının tekrar yaşanmaması için almış olduğu önlemler sayesinde göstericiler kısa bir süre içerisinde dağıtılarak şehirde sükünet sağlandı. MUHALEFET LİDERLERİ HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI19 Nisan akşamında miting alanını terk ederek yönetimi sorumlu tutan muhalefet liderleri hakında Ulusal güvenlik bölümü tarafından dava açıldı. Halen olaylara karışan 100 yakın göstericinin göz altında tutulduğu bunlar hakkında adli işlemlerin başlatıldığını bildirirken Eski başbakan Feliks Kulov başta olmak üzere bir çok kişi hakkında şoruşturma başlatarak inceleme çalışmalarını yürütmekte.    Hazirlayan Fatih Aydogan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: