CEP TELEFONLARI ALTERNATİF BİR MEDYA ARACI OLABİLİR Mİ?

 Günümüzde hızla gelişen teknolojiyle birlikte cep telefonlarında da büyük bir devrim yaşanmaktadır. İlk başlarda sadece görüşme amacıyla kullanınılan ve elit bir kesimin sahip olduğu cep telefon cihazları günümüzde akıl alamadığımız bir gelişme kaydetmiş durumda. Haberleşmeden -mesajlaşmaya, internet olanaklarından –çetleşmeye,fotoğraf çekiminden – kameraya kadar birçok özelliği bünyesinde  bulunduran bu cihazlar kapasitelerine ve özelliklerine göre saatlerce çekim yapabilme özeliğinede sahipler

  

Günümüzde hızla gelişen teknolojiyle birlikte cep telefonlarında da büyük bir devrim yaşanmaktadır. İlk başlarda sadece görüşme amacıyla kullanınılan ve elit bir kesimin sahip olduğu cep telefon cihazları günümüzde akıl alamadığımız bir gelişme kaydetmiş durumda. Haberleşmeden -mesajlaşmaya, internet olanaklarından –çetleşmeye,fotoğraf çekiminden – kameraya kadar birçok özelliği bünyesinde  bulunduran bu cihazlar kapasitelerine ve özelliklerine göre saatlerce çekim yapabilme özeliğinede sahipler.         Bu teknoloji harikaları gün geçtikçe dahada farklı özelliklerle karşımıza çıkacakalrdır.         Yolda yürürken veya seyahat anında çektiğimiz ilginç görüntüler ileride belki sanat değeri taşıyan bir resime dönüşebilir veya değişik temalarda elde ettiğimiz görüntüler bir kanıt veya haber değeri taşıyan bir olaya dönüşebilir.Rusyada sokak ortasında bir gurup kızın diğer guruptan bir kızı nasıl dövdüklerini kayıda alan biri bu görüntü kaydını televizyon kanalarına satarak bunların görüntülenmesiyle birlikte bu olayı gerçekleştirenler hakkında adli işlemler başlatılmıştı. Yine en son Irak’ın diktatör lideri Saddam Hüseyin’in basına yansıyan idam görüntüleri  cep telefonuyla çekilmişti.  1 Cep telefonlarının alternatif medya aracı olabileceğini düşünüyormusunuz? 

Kırgızistan Türkiye Manas Ün. İletişim Fak.  Ögretim görevlisi Emre Gürbüz           Evet alternatif iletişim aracı olarak kulanılabilir.Cep telefonları günümüzde hem çok yaygınlaştı hem de teknolojik olarak çok ilerledi. Bu da en azından iki açılım getirdi. Birincisi haber toplama açısından, ikincisi iletim açısınndan . 

          Medyada özellikle 24 saat yayın yapan haber kanalları ortaya çıktığından beri ‘‘ anında haber” , ‘‘ anında görüntülü haber ” in önemi  çok artı. Medyada  bugün amatör olarakta olsa görüntü almak – vermek zorunda kalıyor. Kendi muhabirleri “o an, orada” olmasa da cep telefonlarını yaygınlaşmasıyla herkes çekimi yapan amatör muhabirlere dönüşe biliyor.           Haber iletimi açısından ise cep telefonları “ sondakika haberleri”nin alındığı, kişiyi nerede olursa olsun dünyaya bağlayan iletişim araçlarına dönüştürüyor. Güncel siyasi gelişmeler, borsa haberleri, spor haberleri gibi kişinin derhal öğrenmek istediği haberler cep telefonuyla ona ulaşıyor. Cep telefonlarının kapasitesi geliştikçe haberler anında görüntülü olarak ulaşmak da mümkün hale geliyor. 

Bu haliyle de cep telefonları yeni ve güçlü bir iletişim aracı olma yolunda ilerliyor.  Kırgızistan Türkiye Manas Ün. İletişim Fak. Öretim görevlisi Yasemin Kılıçarslan 

          Günümüzde komple ba durumu adepte edilmişler ve tüm Yeni İletişim Teknik imkanlarını bünyelerinde toplamaktadırlar. Sürekli taşınır araçlar olarak cep telefonları, ayrıca MOBESE kameraları habere ulaşım ve haber hız unsurlarını etkileyici ve haberin biçimsel formatını değiştirici niteliktedirler.            Yaşamımız sürekli kayıt alanında ve bizler devamlı gözlem altında “ oluşmamış olan haberin” potansiyel kahramanlarıyız.   

 Fatih Aydogan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: