ÇEMBER ATEŞİ İÇİNDE KALANLAR

 Dünyada en zor mesleklerden biriside gazeteciliktir. Çünkü gazetecilik tabiri yerindeyse en ummadık anda ummadık yerde herhangi bir taşın altından çıka bilen kişidir. Bundan dolayı gazeteciler bazen iki ateş arasında kalmakta bazende bilerek saldırıya uğramaktadırlar.

  

Dünyada en zor mesleklerden biriside gazeteciliktir. Çünkü gazetecilik tabiri yerindeyse en ummadık anda ummadık yerde herhangi bir taşın altından çıka bilen kişidir. Bundan dolayı gazeteciler bazen iki ateş arasında kalmakta bazende bilerek saldırıya uğramaktadırlar.             Bunun en açık örneğinin yaşandığı ülkelerden biriside Irak’tır çünkü Irak savaşının başladığı Mart 2003’ten bu yana 118 gazeteci ve medya çalışanı  öldürüldü halen 5 rehin, 51 basın mensubunun kaçırıldığı Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) tarafından bildirilerek bu sayının daha fazla olabileceğine dikkat çekiliyor.           Irak savaşı son zamanlarda medya açısından en kanlı savaşlardan biri olmuştur. Çünkü Irak savaşında öldürülen gazeteci ve medya çalışanlarını sayısı Vietnam, Yugoslavya, Cezayir iç savaşı ve II. Dünya savaşında öldürülen gazeteci ve medya çalışanlarının sayından oran olarak daha vazladır. Aşağıda değişik kaynaklardan aldığım Yugoslavya, Cezayir, Vietnam ve II.Dünya savaşında ölen gazeteci ve medya calışanının sayılarına bakarak Irak’ta  yaşanmakta olan karışıklık ve savaş ortamının basın çalışanların ne tür zorlüklar içerisinde haber toplamak için ölüme bile bile gittiklerini göreceksiniz. 

Yugoslavya 1991-1995 yılları arasında 49 gazeteci ve medya çalışanı öldürüldü.Cezayir       1993-1996 yılları arasında iç savaşta 57 gazeteci öldürüldü.Vietnam      1955-1975 yılları arasında 63 gazeteci 20 medya çalışanı öldürüldü.II. Dünya savaşında 69 gazeteci ldürüldü.  Kaynaklar: 1. Milliyet 17.03.2006                   2. Akşam 30.08.2005                    3. RSF basın açıklaması İnternet  Hazirlayan Fatih Aydogan 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: