TAHA YASİN RAMAZAN İDAM EDİLDİ

AAIrak’ın idam edilen eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile aynı cezaya çarptırılan yardımcısı Taha Yasin Ramazan 2003’te başlayan Irak savaşının yıl dönümünde asılarak idam edildi.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin bürosundan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, 148 kişinin öldüğü Duceyl davasında suçlu bulunan Ramazan’ın yerel saatle 03.05’te idam edildiğini, infazın olaysız geçtiğini ve yasalara uygun olarak yapıldığını belirtti.

Yetkili, idamda bazı kabine üyeleriyle, bir doktor, bir yargıç ve Ramazan’ın bir avukatının hazır bulunduğunu söyledi.

Duceyl davası kararı üzerine devrik Irak lideri Saddam Hüseyin 30 Aralık 2006’da, üvey kardeşi ve eski istihbarat şefi Barzan İbrahim ile eski Devrim Mahkemesi Başkanı Hamid El Bender de 15 Ocak 2006’da idam edilmişti. Ramazan, idam edilen 4. üst düzey Baas rejimi yetkilisi oldu.

TAHA YASİN RAMAZAN KİMDİR

Musul’da 1938’e doğan Taha Yasin Ramazan 1956’da bir bankada memurken, henüz yasal olmadığı dönemde Baas Partisi’ne katıldı. Partinin 1968 devriminden sonra pek çok bakanlık görevlerinde bulundu. 1970’de Baas Partisi’nin silahlı kolu olan Halk Ordusunu kurdu.

Sivri dilliliğiyle bilinen Ramazan, 1970’lerde Sanayi Bakanı olduğu dönemde ”Sanayiden hiçbir şey anlamıyorum ancak şunu biliyorum ki sıkı çalışmayanlar öldürülecektir” demişti.

Ramazan ayrıca, ülkenin en yüksek karar organı olan Devrim Komuta Konseyi üyesiydi. Saddam Hüseyin tarafından 1991 yılında yardımcı yapılan Ramazan, Baas rejiminin aldığı önemli kararların çoğuna katılmıştı.

HALEPÇE KATLİAMI

1992’de Şii isyanlarını kanla bastıran Ramazan’ın, 1988’de Halepçe’de Kürtleri kimyasal gazla katlettiği iddia ediliyordu.

“BUSH VE SADDAM DÜELLO YAPSIN”

ABD’nin 55 kişilik arananlar listesinin 20. sırasında bulunan ve hazırlanan iskambil destesinin karo 10’lusu olan Ramazan, Ocak 2002’de “Dünyada bir terörist varsa o da Amerika’dır” demiş, 2 ay sonra ABD Başkanı George Bush’u ”katil” olarak nitelemişti. Ramazan, Bush ve Saddam Hüseyin’in kendi seçtikleri silahlarla düello yapmalarını da önermişti.

PEŞMERGELER YAKALADI

Irak’ın bakış açısını savunmak için başta Arap dünyası olmak üzere yurt dışında temasları artıran Taha Yasin Ramazan, 2003’te Peşmergeler tarafından Musul’da yakalanarak Amerikan güçlerine teslim edilmişti.

Ramazan’ın yakalandığı haberini Crawford’daki çiftliğinde alan Bush, yakalanmasını memnuniyetle karşıladığını açıklamıştı. Taha Yasin Ramazan’ın yakalandığı sırada, tanınmamak için köylü kılığında olduğu ifade edilmişti.

Saddam Hüseyin’e yönelik suikast girişiminin ardından 1982 yılında Şiilerin hedef alındığı Duceyl katliamından sorumlu tutulanlar arasında yer alan Ramazan, önce ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış, ceza daha sonra idama çevrilmişti. Taha Yasin Ramazan, Saddam Hüseyin ve diğer 6 Baas yetkilisiyle birlikte 148 kişinin öldüğü Duceyl katliamı davasında yargılanmış, Kasım ayında suçlu bulunarak müebbet hapse mahkum olmuştu. Yüksek Mahkeme, Ramazan hakkında verilen müebbet hapis cezasını hafif bularak itiraz etmiş, alt mahkemeden kararı yeniden değerlendirmesini istemiş ve Ramazan hakkında idam cezası verilmişti.

Duceyl davası kararı üzerine devrik Irak lideri Saddam Hüseyin 30 Aralık 2006’da, üvey kardeşi ve eski istihbarat şefi Barzan İbrahim ile eski Devrim Mahkemesi Başkanı Hamid El Bender de Ocak ayında idam edilmişlerdi.

Davada yargılanan diğer 3 sanık 15 yıl hapse mahkum edilmiş, bir kişi ise aklanmıştı.

Irak’taki idamlar uluslararası insan hakları kuruluşlarının tepkisini çekmiş, böyle bir ceza için gerekli kanıt olmadığı belirtilmişti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: